Aktuality

POUŤ ŠUMPERSKÉHO DĚKANÁTU KE KOSTELÍČKU NAD BLUDOVEM K SVÁTKU SV. ROZÁLIE JAKO PODĚKOVÁNÍ A PROSBA ZA ZDRAVÍ

Prožíváme teď období, kdy si v duchu říkáme: „Uff, už to končí a mne koronavir nedopadl, jsem zdráv!“ Až na nepříjemnost s rouškami či desinfekcí rukou, přešlo to kolem nás. Ale myslím si, že nestačí si takto v duchu říkat, je to málo a špatně! Zůstat v bláhovém pocitu spokojenosti a ne děkovat, jakoby to tak muselo být, jako by to byla samozřejmost, je pýcha. Napadlo nás poděkovat? Dříve lidé jako symbol vděčnosti za záchranu během moru či války stavěli morové sloupy. Byly mariánské, jako např. náš v Šumperku, nebo ke cti Svaté Trojice, jako např. v Olomouci. My sloup stavět nebudeme. Ale neznamená to, že bychom neměli Pánu Bohu poděkovat. A poněvadž máme na našem území poutní místo, které je spojeno s děkováním za záchranu v době epidemie, rozhodli jsme, že letošní pouť sv. Rozálie u Kostelíčka uspořádáme jako DĚKOVNOU POUŤ CELÉHO DĚKANÁTU ZA ZDRAVÍ. Tato naše zářijová pouť nemusí být děkováním jen za záchranu před Covid-19, ale poděkování za zdraví všeobecně. A zdá se, že není nikdo, kdo by za to děkovat neměl. Často za zdraví prosíme při soukromé modlitbě čí v úmyslech mší svatých. To je dobře. Nezapomínáme ale děkovat? Připomíná se mi nádherná věta, kterou napsala sv. Terezie od Dítěte Ježíše, malá Terezka z Lisieux: „Nejvíce přitahuje Boží milost vděčnost, protože když mu děkujeme za nějaké dobrodiní, je potěšen a spěchá, aby nám prokázal deset dalších, a když mu budeme děkovat se stejnou vroucností, jakého nevyčíslitelného rozmnožení milostí se můžeme nadít!“ Když budeme Pánu upřímně děkovat, můžeme s důvěrou očekávat, že se i naše prosby naplní. Proto zvu v sobotu 5. září dopoledne na děkovnou pouť ke Kostelíčku nad Bludovem. P. Slawomir